Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Słownik
Renowacja mebli
To proces odnawiania, przywracania dawnej piękności i trwałości mebla. W najlepszym przypadku ogranicza się do wymiany lakieru lub tapicerki. Należy wykonywać ją z odpowiednim wyczuciem, każdy element musi być idealnie wyszlifowany przed malowaniem, gdyż niepowtarzalne kształty mebli są trudną bazą do malowania. Najlepsze metody to metody tradycyjne, unikanie większej ilości chemii i oczywiście powinna być wykonywana ręczne.
Renowacja częściowa- polega reperacji niepoważnych pęknięć - poprzez klejenie, robienie wstawek lub uzupełnianie ubytków poprzez szpachlowanie.
Renowacja gruntowna - w skład niej wchodzi również renowacja częściowa, różnica polega na stopniu uszkodzenia mebla. Oprócz wstawek niekiedy należy dorabiać większe eleementy konstrukcyjne (wymiana drzwiczek, szuflad itp). Tego typu renowacja mebli jest dość skomplikowana. Przykładowymi czynnościami mogą być: toczenie tralek, rzeźbienie elementów ozdobnych, dorabianie listew. Przeważnie konieczna jest również wymiana lakieru a następnie woskowanie całości.
Renowacja tapicerki - wymiana materiału, ozdobnych pinesek. Najczęściej spotykana jest tapicerka osadzona na sprężynach, wypełnienie - trawa morska.
To proces odnawiania, przywracania dawnej piękności i trwałości mebla. W najlepszym przypadku ogranicza się do wymiany lakieru lub tapicerki. Należy wykonywać ją z odpowiednim wyczuciem, każdy element musi być idealnie wyszlifowany przed malowaniem, gdyż niepowtarzalne kształty mebli są trudną bazą do malowania. Najlepsze metody to metody tradycyjne, unikanie większej ilości chemii i oczywiście powinna być wykonywana ręczne.
Renowacja częściowa- polega reperacji niepoważnych pęknięć - poprzez klejenie, robienie wstawek lub uzupełnianie ubytków poprzez szpachlowanie.
Renowacja gruntowna - w skład niej wchodzi również renowacja częściowa, różnica polega na stopniu uszkodzenia mebla. Oprócz wstawek niekiedy należy dorabiać większe eleementy konstrukcyjne (wymiana drzwiczek, szuflad itp). Tego typu renowacja mebli jest dość skomplikowana. Przykładowymi czynnościami mogą być: toczenie tralek, rzeźbienie elementów ozdobnych, dorabianie listew. Przeważnie konieczna jest również wymiana lakieru a następnie woskowanie całości.
Renowacja tapicerki - wymiana materiału, ozdobnych pinesek. Najczęściej spotykana jest tapicerka osadzona na sprężynach, wypełnienie - trawa morska.
Sklejka
Płyta warstwowa składająca się z nieparzystej liczby arkuszy obłogów, których włókna przylegają do siebie warstwowo i przebiegają pod kątem 90o. Największą ich zaletą jest wytrzymałość i duża odporność termiczna. Wyróżnia się sklejki wodoodporne i sucho trwałe. Jest to jeden z najdroższych rodzajów płyt używanych w meblarstwie.
Płyta warstwowa składająca się z nieparzystej liczby arkuszy obłogów, których włókna przylegają do siebie warstwowo i przebiegają pod kątem 90o. Największą ich zaletą jest wytrzymałość i duża odporność termiczna. Wyróżnia się sklejki wodoodporne i sucho trwałe. Jest to jeden z najdroższych rodzajów płyt używanych w meblarstwie.
Stolarz
Rzemieślnik wykonujący z drewna elementy budowlane, meble, przedmioty codziennego użytku. Pierwszy w Polsce cech stolarski powstał w 1489 w Krakowie. Rozwój meblarstwa wiązał się z rozwojem miast, a tym samym z rozwojem mieszczaństwa. Pierwszą szkołę meblarstwa stworzył w 1750 Stanisław Konarski. Do znanych stolarzy zalicza się Jan Jakub Simmler, ur. w 1791 roku, zmarły w 1872 polski rzemieślnik produkujący meble o wysokim poziomie artystycznym i technicznym.
Tytuły zawodowe: Stolarz budowlany, Stolarz galanterii drzewnej, Stolarz mebli artystycznych i wzorcowych, Stolarz meblowy, Stolarz modelarz instrumentów muzycznych.
Rzemieślnik wykonujący z drewna elementy budowlane, meble, przedmioty codziennego użytku. Pierwszy w Polsce cech stolarski powstał w 1489 w Krakowie. Rozwój meblarstwa wiązał się z rozwojem miast, a tym samym z rozwojem mieszczaństwa. Pierwszą szkołę meblarstwa stworzył w 1750 Stanisław Konarski. Do znanych stolarzy zalicza się Jan Jakub Simmler, ur. w 1791 roku, zmarły w 1872 polski rzemieślnik produkujący meble o wysokim poziomie artystycznym i technicznym.
Tytuły zawodowe: Stolarz budowlany, Stolarz galanterii drzewnej, Stolarz mebli artystycznych i wzorcowych, Stolarz meblowy, Stolarz modelarz instrumentów muzycznych.
Szelak
To naturalna żywica otrzymywana z wydzielin owadów (pluskwiaków) żyjących na odmianach drzew figowych m.in. w Indiach i Ameryce. Surowy szelak zawiera ok 75% żywicy - resztę stanowi wosk, woda, barwniki. Kolor szelaku zależy od gatunku drzew (zawartości barwnika) z którego jest zbierana żywica.
Lemon - kolor jasno-żółty,
Orange - pomarańczowo-brązowy,
Rubin - brązowo-czerwony.
To naturalna żywica otrzymywana z wydzielin owadów (pluskwiaków) żyjących na odmianach drzew figowych m.in. w Indiach i Ameryce. Surowy szelak zawiera ok 75% żywicy - resztę stanowi wosk, woda, barwniki. Kolor szelaku zależy od gatunku drzew (zawartości barwnika) z którego jest zbierana żywica.
Lemon - kolor jasno-żółty,
Orange - pomarańczowo-brązowy,
Rubin - brązowo-czerwony.
Tarcica
Jest to asortyment drzewny powstały w wyniku przetarcia drewna okrągłego w sposób indywidualny bądź grupowy (decyduje liczba równocześnie pracujących pił) na pilarkach: ramowych (trakach), taśmowych bądź tarczowych.
Ze względu na stopień obróbki tarcicę dzielą się na:
tarcicę nieobrzynaną – o obrobionych dwóch powierzchniach równoległych, krawędzie boczne są obłe (bez obróbki). Otrzymywana jest przez przetarcie jednokrotne na trakach (piłach tartacznych).
tarcicę obrzynaną – o obrobionych czterech płaszczyznach i krawędziach czoła.
W zależności od wymiarów otrzymanych elementów tarcicę dzielą się na sortymenty o nazwach:
deski – elementy o grubości 19–45 mm;
bale – elementy o grubości 50–100 mm;
listwy – elementy o przekroju poprzecznym od 12/24 do 29/70 mm;
łaty – elementy o przekroju poprzecznym od 32/50 do 75/140 mm;
krawędziaki – elementy o przekroju od 100/100 do 180/180 mm;
belki – elementy o przekroju od 120/200 do 220/280 mm;
Powyższe wymiary dotyczą gatunków iglastych. Wymiary gatunków liściastych niewiele się różnią. Podział ten regulowany jest przepisami zawartymi w Polskich Normach technicznych.
Jest to asortyment drzewny powstały w wyniku przetarcia drewna okrągłego w sposób indywidualny bądź grupowy (decyduje liczba równocześnie pracujących pił) na pilarkach: ramowych (trakach), taśmowych bądź tarczowych.
Ze względu na stopień obróbki tarcicę dzielą się na:
tarcicę nieobrzynaną – o obrobionych dwóch powierzchniach równoległych, krawędzie boczne są obłe (bez obróbki). Otrzymywana jest przez przetarcie jednokrotne na trakach (piłach tartacznych).
tarcicę obrzynaną – o obrobionych czterech płaszczyznach i krawędziach czoła.
W zależności od wymiarów otrzymanych elementów tarcicę dzielą się na sortymenty o nazwach:
deski – elementy o grubości 19–45 mm;
bale – elementy o grubości 50–100 mm;
listwy – elementy o przekroju poprzecznym od 12/24 do 29/70 mm;
łaty – elementy o przekroju poprzecznym od 32/50 do 75/140 mm;
krawędziaki – elementy o przekroju od 100/100 do 180/180 mm;
belki – elementy o przekroju od 120/200 do 220/280 mm;
Powyższe wymiary dotyczą gatunków iglastych. Wymiary gatunków liściastych niewiele się różnią. Podział ten regulowany jest przepisami zawartymi w Polskich Normach technicznych.
Uchwyty meblowe
Elementy wykończeniowe mebli, służące jako akcesoria dekoracyjne i użytkowe. Czasami zdarza się, że to właśnie one podnoszą walory estetyczne mebli, do których są doczepione. Do ich produkcji używane są głownie stopy cynku i aluminium, dzięki którym można uzyskać dowolne pokrycie metalowe, producenci proponują również uchwyty produkowane z takich materiałów jak: drewno, porcelana, ceramika, skóra, szkło, tworzywa z reguły z ABS lakierowane , metalizowane i foliowane.
Wyróżniamy cztery rodzaje uchwytów: gałki, kołatki, jednotrzpieniowe i dwutrzpieniowe. Znajdują swoje zastosowanie w meblach kuchennych, biurowych, pokojowych, łazienkowych i innych.
Elementy wykończeniowe mebli, służące jako akcesoria dekoracyjne i użytkowe. Czasami zdarza się, że to właśnie one podnoszą walory estetyczne mebli, do których są doczepione. Do ich produkcji używane są głownie stopy cynku i aluminium, dzięki którym można uzyskać dowolne pokrycie metalowe, producenci proponują również uchwyty produkowane z takich materiałów jak: drewno, porcelana, ceramika, skóra, szkło, tworzywa z reguły z ABS lakierowane , metalizowane i foliowane.
Wyróżniamy cztery rodzaje uchwytów: gałki, kołatki, jednotrzpieniowe i dwutrzpieniowe. Znajdują swoje zastosowanie w meblach kuchennych, biurowych, pokojowych, łazienkowych i innych.
Wikol
Klej będący mieszaniną wodnej dyspersji żywicy poliwinylowej z dodatkiem środków uszlachetniających. Z jego pomocą można uzyskać elastyczne, mocne, bezbarwne spoiny elementów klejonych. Charakteryzuje się dużą przyczepnością do powierzchni klejonych i wysoką wytrzymałością na odrywanie. Po wysuszeniu nie wydziela substancji szkodliwych dla zdrowia. Należy go stosować w pomieszczeniach o sprawnie działającej wentylacji. Klej Wikol stosowany jest do klejenia na zimno: drewna z drewnem, drewna z materiałami drewnopochodnymi, drewna z papierem, drewna z tkaninami, drewna z tworzywami, drewna ze skórą, drewna z filcem, styropianu.
Klej będący mieszaniną wodnej dyspersji żywicy poliwinylowej z dodatkiem środków uszlachetniających. Z jego pomocą można uzyskać elastyczne, mocne, bezbarwne spoiny elementów klejonych. Charakteryzuje się dużą przyczepnością do powierzchni klejonych i wysoką wytrzymałością na odrywanie. Po wysuszeniu nie wydziela substancji szkodliwych dla zdrowia. Należy go stosować w pomieszczeniach o sprawnie działającej wentylacji. Klej Wikol stosowany jest do klejenia na zimno: drewna z drewnem, drewna z materiałami drewnopochodnymi, drewna z papierem, drewna z tkaninami, drewna z tworzywami, drewna ze skórą, drewna z filcem, styropianu.
Geridon (Żerydon) – (z franc. guéridon)
Mały stolik przeważnie okrągły, wsparty na jednej nodze, przeznaczony do odkładania drobiazgów. Znane są również odmiany wsparte na trzech lub więcej nogach w kształcie np. postaci mitologicznych, greckich, egipskich lub afrykańskich. Ten typ mebla pojawił się we Francji w połowie XVII w. Szeroko rozpowszechniony w okresie rokoko.
Mały stolik przeważnie okrągły, wsparty na jednej nodze, przeznaczony do odkładania drobiazgów. Znane są również odmiany wsparte na trzech lub więcej nogach w kształcie np. postaci mitologicznych, greckich, egipskich lub afrykańskich. Ten typ mebla pojawił się we Francji w połowie XVII w. Szeroko rozpowszechniony w okresie rokoko.
Wybierz województwo
lub wybierz kategorię z listy:
Najlepsze Hotele w Polsce
Najnowsze firmy
Najbliższe targi i wystawy
„ PORADNIK TARGOWY- HOME & GARDEN 2011 Nasi wystawcy radzą i polecają…” pozwoli zwiedzającym otrzymać od wystawiających się firm bezpośrednie porady dotyczące wyposażenia wnętrz, doboru odpowiedniego koloru ścian, mebli, płytek, projektów kuchni, łazienki, salonu i ogrodów. Liczne prelekcje dotyczące wyposażenia wnętrz oraz ogrodów.
V Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel, Warszawa 03-05.10.2012 (2012-10-05)
WorldHotel to prestiżowe, biznesowe spotkanie dostawców produktów i usług oraz najnowszych rozwiązań przeznaczonych dla obiektów noclegowych z ich odbiorcami. W tym roku Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel 2012 będą świętować swój piąty jubileusz. radycyjnie już targom towarzyszyć będzie szereg interesujących wydarzeń merytorycznych, takich jak szkolenia, konferencje czy seminaria, które pozwolą uczestnikom zapoznać się z najnowszymi kierunkami w branży.




